SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ymnighetshorn 12224089
nr 1222 4089
Ymnighetshorn
Sent 1800-tal, Württembergische Metallwarenfabrik WMF, nysilver, längd. 48. Höjd: 54 cm
Kondition: Slitage, del saknas
Utrop:
2.000 kr
Såld:
1.600 kr
måndag 10 december 2018
kl 18:57:39
10/12 00:22:26
1.500 kr
10/12 18:52:39
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.